Rozpieraki do kołnierzy
Rozpieraki do kołnierzy to narzędzia wykorzystywane w pracach związanych z montażem, demontażem czy konserwacją połączeń kołnierzowych. Wbudowany napęd pozwala wygenerować siłę niezbędną do rozdzielenia połączonych elementów.
Czym są i jak działają rozpieraki kołnierzowe?
Rozpierak kołnierzowy jest przeznaczony do rozdzielania połączeń kołnierzowych. Aby rozłączyć dwa ściśle przylegające do siebie pierścienie, konieczne jest użycie specjalistycznego narzędzia. Jak działają rozpieraki? Jak wskazuje nazwa, oddzielenie elementów odbywa się poprzez wywołanie siły rozpierającej. Klin rozpieraka zostaje umieszczony w niewielkiej szczelinie znajdującej się między kołnierzami, a następnie przy pomocy wbudowanego napędu rozstaw zwiększa się, aż do uzyskania oczekiwanego położenia. W zależności od modelu urządzenia wymagają określonej wielkości luki dostępu (przeważnie jest to kilka milimetrów), mają różną siłę rozpierania (od kilku do nawet kilkunastu ton) oraz maksymalny zakres rozpierania.
Charakterystyka połączeń kołnierzowych
Połączenia kołnierzowe występują przeważnie w rurociągach oraz innych instalacjach przemysłowych. Kołnierze wystają poza obwód rur i umożliwiają łączenie kolejnych elementów rurociągu. Elementy mogą zostać zespawane, jednak często wybieranym rozwiązaniem jest ich uszczelnienie, a następnie wykonanie połączenia śrubowego na całym obwodzie pierścienia. Połączenie kołnierzowe cechują się wysoką trwałością oraz szczelnością – medium robocze przemieszcza się po instalacji pod dużym ciśnieniem, a kołnierze łączące kolejne elementy rurociągu gwarantują prawidłową pracę układu. Rozłączenie takiego połączenia w celu demontażu lub konserwacji wymaga więc użycia specjalistycznego sprzętu w postaci profesjonalnych rozpieraków do kołnierzy.
Rozpieraki do kołnierzy – zastosowanie
Rozpieraki do kołnierzy znajdują zastosowanie w pracach związanych z instalacją i konserwacją rurociągów oraz innych części instalacji przemysłowych, na przykład instalacji wodociągowych czy kanalizacyjnych. Gwarantują prawidłowe rozpieranie, pozycjonowanie oraz dosuwanie kołnierzy.
Przy wyborze rozpieraka kołnierzowego należy kierować się charakterystyką połączeń, w których będzie on stosowany – po rozdzieleniu oba elementy powinny być w nienaruszonym stanie. Parametry takie jak minimalna luka dostępu czy maksymalna siła rozpierania powinny być dobrane w taki sposób, aby nie naruszyć struktury kołnierzy podczas ich rozdzielania, w przeciwnym wypadku po zakończeniu prac konserwacyjnych czy montażowych mogłyby one ulec rozszczelnieniu czy nawet zniszczeniu.
Oferta rozpieraków kołnierzowych od sprawdzonego dystrybutora
Szukasz niezawodnych rozpieraków kołnierzowych? W naszej ofercie znajdziesz liczne modele przeznaczone do pracy z instalacjami przemysłowymi. Wysokiej klasy narzędzia gwarantują sprawne oraz bezpieczne rozdzielania łączonych elementów. Sprawdź naszą ofertę już teraz i wybierz rozwiązanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb!
Produkty powiązane: