Zakrętarki elektryczne służą do dokręcania oraz odkręcania połączeń śrubowych. Stanowią niezbędny element profesjonalnych warsztatów. Szeroki zakres momentu obrotowego gwarantuje precyzyjną i bezproblemową pracę nawet przy najbardziej wymagających aplikacjach. W jaki sposób działają zakrętarki elektryczne i jak dobrać urządzenie do własnych potrzeb?
Jak działają zakrętarki elektryczne?
Zakrętarki elektryczne to urządzenia zasilane przewodowo energią elektryczną. Działanie zakrętarek polega na wykorzystaniu momentu obrotowego do dokręcania i odkręcania różnego rodzaju połączeń śrubowych. Im większy opór napotyka urządzenie, tym wyższy moment obrotowy należy zastosować.
W przypadku standardowych zakrętarek elektrycznych dostępnych w naszej ofercie zakres momentu wynosi od 50 do 8000 Nm, co pozwala na swobodne i precyzyjne prowadzenie operacji o różnym stopniu zaawansowania.
Do zadań specjalnych proponujemy nowoczesne zakrętarki wysokomomentowe serii EF i EWF z momentem obrotowym wynoszącym od 400 do nawet 42500 Nm! Urządzenia przystosowane do różnych standardów zasilania pracują w zakresie 100-253 V. Mogą więc być z powodzeniem stosowane nie tylko w lokalnych zakładach z instalacjami zasilanymi napięciem 230 V, ale również stanowić podstawowe wyposażenie firm działających na skalę międzynarodową.
Zakrętarki elektryczne – zastosowanie
Zakrętarki z przekładnią planetarną o wysokim momencie obrotowym są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, petrochemicznej, chemicznej i wielu innych. Zastosowane w nich wzmacniacze momentu pozwalają uzyskać wielokrotnie wyższą siłę niezbędną do odkręcenia lub dokręcenia połączenia śrubowego. Dzięki tej sile przeniesionej na główkę śruby możliwe jest błyskawiczne i bezproblemowe poluzowanie zablokowanych połączeń lub stabilne i długotrwałe dokręcenie elementów takiego połączenia.
Modele o mniejszym momencie obrotowym można również znaleźć w wielu przydomowych warsztatach.
Zakrętarki elektryczne – czym kierować się przy wyborze?
Przy zakupie zakrętarek elektrycznych głównym kryterium wyboru jest oczywiście moment obrotowy. Do pracy ze standardowymi połączeniami śrubowymi dostępne są modele o mniejszym momencie wynoszącym od kilkuset do kilku tysięcy Nm. Do wymagających, powtarzalnych aplikacji dostępne są modele kluczy elektrycznych o momentach sięgającym nawet do kilkudziesięciu tysięcy Nm.
Należy również zwrócić uwagę na możliwości wybranego modelu. Zakrętarki elektryczne proste sprawdzą się w łatwo dostępnych miejscach. Zdarza się jednak, że swobodna praca na połączeniach śrubowych jest utrudniona przez ograniczony dostęp do połączenia śrubowego, wówczas warto postawić na zakrętarki elektryczne kątowe. Możliwość zmiany ustawienia kąta głowicy gwarantuje precyzyjne dokręcanie i odkręcanie elementów połączenia w najbardziej wymagających przypadkach.
Produkty powiązane: